Zmywarka nie pobiera wody – sprawdź przyczynę!

przez |

 

Zmywanie

Zmywarka nie należy do niezbędnych urządzeń gospodarstwa domowego, ale znacząco ułatwia codzienne życie, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek wkładany w ręczne mycie naczyń. Właściwie użytkowana umożliwia również zminimalizowanie zużycia wody, ale problem pojawia się, gdy nie pobiera jej wcale. Bez wody zmywarka staje się bezużyteczna, dlatego istotną rolę odgrywa m.in. mechanizm pomp i spryskiwaczy. Jakie są przyczyny problemów ze zmywarką? Gdzie szukać awarii?

Zawór zmywarki a brak wody

Najbardziej prozaiczna przyczyna niepobierania wody przez zmywarkę to zamknięty zawór wody. Najpierw należy więc upewnić się, czy jest całkowicie otwarty. Ważne jest również, aby ciśnienie wody było prawidłowe. Jeżeli te dwa elementy nie stanowią przyczyny nieprawidłowego działania zmywarki, trzeba się jeszcze upewnić, czy wąż został prawidłowo podpięty – dotyczy to sytuacji, gdy sprzęt dopiero zamontowano lub z jakiś powodów był odłączany i ponownie podłączany. Gdy żadna z wymienionych przyczyn problemu nie ma miejsca, usterka znajduje się, gdzie indziej.

 

Zatkany płaszcz wodny

Płaszcz wodny jest częścią mechanizmu każdej zmywarki, a tworzą go drobne kanaliki, dzięki którym dochodzi do niezbędnego przepływu wody. W momencie, gdy ma miejsce ich zatkanie, zmywarka nie pobiera wody w prawidłowy sposób, co zakłóca też jej rozprowadzanie. Zapchany płaszcz nie stanowi większego problemu, ponieważ jest elementem, który łatwo wyjąć. Wystarczy go oczyścić i zainstalować z powrotem. Należy oczyścić go starannie, gdyż w przeciwnym razie może się znowu zatkać w krótkim czasie. Można skorzystać ze specjalnego preparatu i pozostawić płaszcz na noc w roztworze. Warto sprawdzić, czy ten element nie ma żadnych pęknięć. Jeżeli uszkodzenia są widoczne, konieczna jest wymiana na nowy.

 

Błędne wskazania programatora

Awaria programatora może wpływać na zmianę ustawień programu, przez co do zmywarki nie docierają sprecyzowane informacje, a w efekcie nie pobiera wody. Nieprawidłowo działający programator może mieć uszkodzony jakiś element. Możliwe również, że doszło do zwarcia. W takiej sytuacji zalecanym rozwiązaniem jest jego wymiana. W tym celu z reguły trzeba odkręcić drzwiczki. Wymiany można dokonać na własną rękę, ale dla bezpieczeństwa i gwarancji, że wszystko będzie działać właściwie, lepiej wezwać fachowca.

Czytaj także:  Najlepsza oferta internetu mobilnego

 

Uszkodzenie elektrozaworu

Zmywarka może nie pobierać wody ze względu na awarię elektrozaworu. Wymontowanie tego elementu pozwala na sprawdzenie, czy urządzenie faktycznie działa, ponieważ został uszkodzony czy też przyczyny usterki trzeba szukać dalej w innych miejscach. W większości modeli zmywarek elektrozawór znajduje się na końcu węża, którego zadaniem jest zasilanie urządzenia. W celu skontrolowania poprawności jego działania konieczne jest odłączenie przewodów i rurek. Po dokonaniu ich demontażu sam zawór należy podłączyć do prądu. W przypadku awarii nie będzie widoczna żadna reakcja. Gdy elektrozawór jest sprawny, wtedy otwiera się i słychać charakterystyczne brzęczenie. Jeżeli okaże się, że uległ zepsuciu, należy kupić nowy i wymienić.

 

Zanieczyszczone styki przełącznika

Wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego mogą ulec awarii, ale zmywarki są dość delikatnymi urządzeniami i niestety usterki zdarzają się w nich częściej niż w innych urządzeniach. Jedną z przyczyn braku poboru wody może być brud kumulujący się na stykach przełącznika. Przełącznik jest połączony z pływakiem, który zabezpiecza przed zalaniem zmywarki, a gdy styki są zanieczyszczone, wtedy zostaje wysłany komunikat o nadmiarze wody, a w rezultacie pobór wody zostaje wstrzymany. W związku z powyższym trzeba odłączyć kable pływaka, aby go wyjąć i oczyścić cały mechanizm. Pamiętaj, że rozłożenie mechanizmu to dopiero początek zadania, potem trzeba wszystko złożyć tak, aby znajdowało się we właściwym miejscu. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić, dlatego jeśli nie jesteś przekonany, co do swoich umiejętności, lepiej powierz usunięcie awarii w ręce specjalistów.

Sprawdź więcej informacji na stronie: https://www.restartagd.pl/dlaczego-zmywarka-pobiera-wody/